Jak i czym płacić za granicą?
15 czerwca, 2018Czy to wakacje spędzone na egzotycznej nadmorskiej plaży, czy też luksusowy rejs statkiem, czy też może pełna przygód wycieczka w tropikalny las – zagraniczne podróże zawsze budzą jednakowy dreszczyk emocji, niepokoju i ekscytacji. Wyprawy dalekie i bliskie, w znane i nieznane – nie ważne, każda podróż to spełnienie dziecięcych marzeń i zapełnienie pamięci masą pięknych wspomnień. Niestety, poza blaskami podróży ukryte są także cienie. Najczęściej sen z oka spędza myśl o funduszach niezbędnych na zagraniczne wojaże i druga – jak zabezpieczyć wystarczającą ilość środków finansowych w obcej walucie, tak konieczną na drobne (i nie tylko) wydatki podczas pobytu za granicami własnego kraju.
Gotówka za granicą
Najprostszym rozwiązaniem, które nasuwa się na myśl jako pierwsze, to wymiana środków płatniczych na właściwą walutę, jeszcze podczas pobytu na terenie własnego kraju. To rozwiązanie, choć brzmi zachęcająco, ma niestety więcej wad niż zalet. Przede wszystkim, trudno jest zawczasu przewidzieć ile dokładnie gotówki będzie nam potrzebne podczas naszego wyjazdu a w przypadku wyjazdów dłuższych – ponad kilkutygodniowych – to zadanie wydaje się wręcz niewykonalne. Po drugie, wożenie ze sobą sporej ilości pieniędzy kusi miejscowych złodziei – w popularnych miejscowościach turystycznych łatwo paść ich łupem. Z kolei, po powrocie do kraju stracimy nieco na wymianie waluty zagranicznej na polskie złotówki – kwota kupna waluty zawsze jet niższa niż kwota sprzedaży. Dodajmy jeszcze do tego niemałe różnice pomiędzy poszczególnymi kantorami jeśli chodzi o tabele kursów walut, naprawdę nie raz trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć ten, który oferuje najlepszy kurs dla interesującej nas waluty – choć do niewątpliwych plusów kantorów naziemnych należy spora ich ilość.
Z kartą, czyli nowocześnie
Zdecydowanie bardziej postępowym rozwiązaniem jest postawienie na obrót bezgotówkowy. W niemal każdym kraju w większości sklepów bez trudu zapłacimy kartą (debetową lub kredytową) a i ze znalezieniem bankomatu, w razie potrzeby, nie powinno być kłopotu. Jeśli zdecydujemy się akurat na to rozwiązanie, do wyboru mamy kilka opcji. Możemy zdecydować się na płatności kartą debetową lub kredytową, które są podpięte do naszego rachunku osobistego w złotówkach. Wtedy jednak ponosimy koszty przewalutowania i zmuszeni jesteśmy do wymiany po kursie narzuconym nam przez bank.
Drugą opcją jest karta walutowa podpięta do konta walutowego (konto takie możemy założyć na dowolną walutę). Oczywiście wcześniej należy takie konto założyć – jednak w dobie mocno rozwiniętej bankowości internetowej nie jest to żaden kłopot i zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć myszką i 5 minut wolnego czasu. Środki na koncie walutowym możemy zabezpieczyć w dowolnym momencie – kilka miesięcy wcześniej lub tuż przed wyjazdem i na rożne sposoby – samodzielnie wymieniając walutę w tradycyjnym kantorze naziemnym, zdać się na kurs ustalony przez bank lub skorzystać z bardziej nowoczesnej formy wymiany walut jaką jest kantor internetowy.
Zapomnij o tradycyjnych kantorach
Kantor internetowy to stosunkowo młoda forma wymiany walut istniejąca na naszym rodzimym rynku walutowym zaledwie od kilku lat. Na czym to polega? Idea jest prosta – rejestrujemy się w wybranym serwisie (analogicznie jak w przypadku założenia konta – trwa to zaledwie chwilkę), zasilamy konto w wybranym przez nas kantorze złotówkami i wymieniamy na pożądaną przez nas walutę (można to zrobić od razu lub poczekać na bardziej korzystny kurs). Tak wymienione środki płatnicze odsyłane są na konto walutowe. Oferta kantorów online jaką znajdziemy w polskiej sieci przyprawia o zawrót głowy. Dlatego warto dobrze rozważyć poszczególne oferty i wybrać bardzo starannie – niejednokrotnie różnice w wysokości choćby samego spreadu sięgają nawet kilkunastu groszy, co przy większej ilości wymienianych środków ma niebagatelne znaczenie. Dobrze jest w tym wypadku postawić na sprawdzoną instytucję finansową (w końcu chodzi tutaj o nasze ciężko zarobione pieniądze). Idealnym rozwiązaniem są oferty kantorów internetowych proponowane przez polskie banki – te można od razu powiązać z kontem walutowym w tym samym banku, często już bez dodatkowych opłat.
Szybko i sprawnie w Alior Banku
Weźmy pierwszą z brzegu ofertę kantoru internetowego – Alior Bank. Klienci chwalą sobie kantor internetowy Alior Banku z powodu niskiego, konkurencyjnego spreadu (różnice z analogiczną ofertą innych banków sięgają nawet 14 groszy na korzyść analizowanego Alior Banku), możliwość transakcji z blokadą, szybkość przelewów oraz darmowe przelewy wymienionych środków.
Alior Bank oferuje ponadto atrakcyjne kursy walut i wyjątkowo obszerny wybór tychże walut (w kantorze tym możemy wymienić aż 13 różnych walut obcych). Dodatkowo mamy także możliwość wymian krzyżowych, czyli z jednej waluty obcej na inną walutę obcą bez udziału środków w złotówkach.
Oczywiście wszelkie formalności, łącznie z rejestracją w kantorze, załatwimy bez wychodzenia z domu. Alior oferuje także bezpłatne rachunki w 14 walutach i brak dodatkowych opłat za karty walutowe. Dodatkowo, jako pierwsi na rynku dają możliwość handlu walutami 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (także w soboty i niedziele).
Jeśli jeszcze dorzucimy do tego wyjątkowo sprawnie działające Contact Center oraz bardzo pomocnych konsultantów w licznych oddziałach tego banku, dostajemy wyjątkowo korzystną i bardzo konkurencyjną ofertę, którą warto rozważyć podczas poszukiwań kantoru idealnego.