Wodą i powietrzem, czyli wakacje inne niż wszystkie
30 czerwca, 2014Odkąd granice są otwarte i tylko od nas samych (i od zasobności naszych portfeli) zależy gdzie, kiedy i po co się wybierzemy, zaczęliśmy coraz więcej podróżować. Chętnie odwiedzamy Europę, a także inne kontynenty. Wyjeżdżamy w celach turystycznych, rodzinnych i zawodowych.
Podróżujemy samochodami, koleją, autokarami, samolotami, statkami, rowerami, a nawet pieszo (jeśli ktoś na przykład na pielgrzymkę do Compostelli zamierza się wybrać). Czasami jedna podróż może wymagać dwóch lub więcej środków lokomocji. Wyobraźmy sobie, że chcemy wypłynąć w rejs statkiem pełnomorskim. Jeśli nie mieszkamy w mieście portowym, musimy do niego dojechać. Najprościej oczywiście samochodem, ale co w przypadku, gdy rejs zaczyna się w jednym porcie, a kończy w innym? Można się oczywiście wybrać do portu koleją, ale po pierwsze, trudno się podróżuje koleją z bagażem na długi rejs, a po drugie, porty mogą być na innym kontynencie, np. na Karaibach. W takim przypadku najlepiej dolecieć do portu samolotem. Nie mówiąc już o tym, że do wielu miejsc, do których owszem da się dotrzeć samochodem czy koleją, samolotem można się dostać o wiele szybciej i taniej, zwłaszcza gdy podróżuje tylko jedna osoba.
Podróż dalekomorska
Rejsy dalekomorskie to ciekawy i niestandardowy pomysł na wakacje. Cieszą się one od wielu lat sporym zainteresowaniem turystów na całym świecie. Kiedyś były formą turystyki elitarnej, dostępnej tylko dla najzamożniejszych, dzisiaj przybierają charakter masowy. Branża ta stale się rozrasta. Łączny światowy dochód z takich rejsów wyniósł w 2011 około 29,26 mld dolarów, co oznaczało wzrost o 9,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prawie 60 proc. tego rynku to rejsy północnoamerykańskie, w tym karaibskie. Główne linie działające w tamtym rejonie to: Royal Caribbean International, Princess Cruises, Carnival Cruise Line, Celebrity Cruises, Disney Cruise Line, Holland America, P&O Cruises, Cunard, Crystal Cruises i Norwegian Cruise Line. Coraz częściej z ich usług korzystają także Polacy.
Podróż powietrzna
Żeby lecieć samolotem, trzeba oczywiście kupić bilety lotnicze. Można je nabyć w różnych miejscach, między innymi w internecie. Firmy organizujące rejsy dalekomorskie z reguły zapewniają także organizację lotu do portu. Skorzystanie z ich oferty jest niewątpliwie najprostszym rozwiązaniem, ale czasami warto poszukać korzystniejszej oferty. Możemy to zrobić, przeglądając różne oferty i samodzielnie je porównać, jednak jest to zadanie pracochłonne i długotrwałe. Lepiej wybrać jeden z licznych portali, które nie tylko pomogą znaleźć najkorzystniejszą ofertę spośród tanich linii lotniczych, jak również linii regularnych, ale także umożliwią klientowi zdalny zakup tanich biletów lotniczych, jak np. TravelOVO.pl, bez ruszania się z domu. Ot wygoda na miarę XXI wieku.