Jakie należy spełnić formalności przy podróżach międzynarodowych?

Obywatele Rzeczpospolitej powinni mieć ważny paszport, jeśli chcą podróżować za granicę. W niektórych przypadkach, np. do krajów UE możemy podróżować na podstawie dowodu osobistego, niemniej jednak aby uniknąć wszelkich niejasności polecamy gorąco podróż z paszportem. Do niektórych państw Polacy wciąż potrzebują wiz, więc warto sprawdzić, czy kraj, który jest na trasie naszej podróży nie wymaga spełnienia tej formalności.

Specjalne zasady wjazdu obywateli polskich do USA:

1. Polacy podróżujący do USA nie potrzebują wizy amerykańskiej. Wymagany jest ważny paszport oraz bilet powrotny (albo biletu na dalszą podróż, w którym będzie wskazana data wyjazdu z USA).
Do tego konieczna jest autoryzacja w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA).
ESTA to elektroniczne zezwolenie na wjazd do USA. Wniosek o wydanie tego pozwolenia składa się przed wyjazdem, nie krócej niż na 72 godziny przed wylotem. Aby wypełnić wniosek, będziesz potrzebować paszportu i karty kredytowej. Wniosek znajdziesz na stronie Visa Waiver Program (wniosek ESTA wypełnia się po polsku). ESTA jest wielokrotny i ważny przez dwa lata albo do końca ważności paszportu. Koszt wydania: 14 USD.

Tu złożysz wniosek ESTA:
https://esta.cbp.dhs.gov

2. Obecnie by wjechać do USA potrzebny jest dodatkowo negatywny test na obecność wirusa SARS-COV-2. Musi być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wejściem na pokład samolotu lecącego do USA.

Najnowsze zasady dotyczące wjazdu do USA znajdziesz tutaj:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-international-air-travelers.html

Katalog 24/25