Wyspy kanaryjskie – raj na ziemi?

Piękne, złote plaże, urocze zakątki, relaks, tak wielu określa archipelag górzystych wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Wysp Kanaryjskich. Jednak Kanary, to znacznie więcej niż tylko plaża i drinki. To miejsce, które Cię oczaruje swoimi małymi miasteczkami, kulturą, kuchnią i tajemnicami, które będziesz mógł odkryć w czasie pobytu.

Po co jechać na Wyspy Kanaryjskie?

Archipelag składa się z 7 wysp, najbardziej znane to Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, La Palma, Lazarote, La Gomera, El Hierro oraz 6 mniejszych, które są częściowo zamieszkane lub całkowicie bezludne.  Każda z wysp jest odmienna, różni się klimatem, roślinnością, atrakcjami, kształtem oraz zwyczajami miejscowej ludności. Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, El Hierro i Gomera to Wyspy Szczęśliwe, a Lazarote i Fuerteventura zwane są Wyspami Purpurowymi, a położone są najbliżej Afryki.

222110211_4a24c89ba5_o

Jednym z powodów, dlaczego warto jechać na Wyspy Kanaryjskie jest to, że panuje tam wieczna wiosna, każda pora roku jest dobra, aby wybrać się na urlop i poznać egzotyczne wyspy. Klimat jest oceaniczono-subkontynentalny, z przyjemnymi umiarkowanymi temperaturami – latem +24 stopnie, a zimą +18 stopni Celsjusza, bardzo rzadko pada, a woda w oceanie ma średnią temperaturę od +18 stopni do około +22 stopni Celsjusza. Co ciekawe, na wyspie La Palma nigdy nie występują burze, dlatego jeśli nie lubimy tego zjawiska atmosferycznego, ta wyspa będzie dla nas idealna. Taki klimat zachęca do korzystania z ciepłych, piaszczystych plaż, kąpieli w oceanie i aktywnego odpoczynku – spacerów, sportów wodnych, jazdy rowerem.

Obecnie ceny lotów na Teneryfę czy Gran Canarię są coraz bardziej korzystne, dzięki temu każdy może poznać niezwykłe atrakcje górzystych wysp. Samoloty z kontynentu lądują na Teneryfie lub Gran Canarię, mniejsze wyspy też posiadają lotniska, jednak obsługują one jedynie transport między wyspami. Najwygodniej dostać się na Wyspy Kanaryjskie wyczarterowanym samolotem biura podróży, ponieważ wtedy lecimy bez przesiadki. Oferty wypoczynku na Kanarach są bardzo konkurencyjne, biuro podróży TUI oferuje spędzenie urlopu na Wyspach Szczęśliwych, gdzie lot z Polski trwa niecałe 6 godzin.

Po wyspach można się przemieszczać na kilka sposobów – drogą lotniczą, która niestety jest najdroższa, ale również najszybsza. Dobrze się sprawdza transport wodny, czyli promy, wodoloty i poduszkowce, które na głównych szlakach turystycznych kursują kilka razy dziennie. Na miejscu istnieją wypożyczalnie aut, dzięki czemu można zwiedzić cała wyspę wypożyczając samochód, co jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż przywiezienie własnego samochodu, za którego transport zapłacimy bardzo dużo.

Najpopularniejsze wyspy to Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, które mają najwięcej ciekawych atrakcji. Jednak każda z wysp – Lazarote  czy La Gomera, również mają się czym poszczycić.

Niezwykłe atrakcje

Każda z wysp to malownicze plaże, świetna infrastruktura hotelowa z basenami, barami, dyskotekami, klubami fitness, a także dobrze wyposażona baza do uprawiania sportów wodnych. Jednak Wyspy Kanaryjskie to wiele atrakcji na każdej wyspie, których nie można ominąć.

Gran Canaria

Gran Canaria jest idealnym miejsce dla osób, które uwielbiają robić zdjęcia lub są zawodowymi fotografami, ponieważ to właśnie tam znajduje się niepowtarzalny park safari – Palmitos Park. To tu można zobaczyć ponad 1000 gatunków egzotycznych ptaków, włącznie z kanarkami, (których nazwa pochodzi od Wysp Kanaryjskich) nietuzinkowe rośliny: ogromne kaktusy, agawy, storczyki, zwierzęta morskie, które zamieszkują pokaźne akwarium.

6696720659_1cbf5f78f8_o

Dużą ciekawostką są wydmy – Maspalomas, które powstały z nawiewanego piasku z Sahary. Spacer po wydmach jest niezwykły, a przez chwilę możemy poczuć się jak na pustyni. Dla amatorów sportów ekstremalnych, a w szczególności wspinaczki, idealna będzie pojedyncza skała, która osiąga wysokość, aż 60 metrów, czyli Roque Nublo.

Dla amatorów poznawania kultur i dawnych obyczajów miejscowej ludność, obowiązkowym punktem będzie Jaskinia Galdar, która jest pozostałością po pierwotnych tubylcach, gdzie do tej pory można zobaczyć  wspaniałe malowidła z przed tysięcy lat.

Gran Canaria, to też plaże i to te najpiękniejsze m.in. Las Canteras, szeroka, złota obmywana przez spokojne wody, fale zatrzymywane są przez pobliską rafę koralową La Barra. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada, gdzie znajdują się urocze knajpki i bary, a z wszystkich mamy widok na zatokę Confital.

Lazarote

Jednym z najciekawszych miejsc na wyspie jest park narodowy Timanfaya, w którym wybuch wulkan w 1730 roku, do tej pory widać zniszczenia jakie poczynił na wyspie. Tu można spotkać gorące kamienie, których nie da się utrzymać w dłoniach, gejzery, które robią niesamowite wrażenie, a także bogatą faune i flore.

14102951128_e129749723_k

Na wyspie Lazarote możemy podziwiać wspaniałe zamki, najpiękniejszy i najstarszy to Castillo de Santa Barbara, który znajduje się na szczycie nieczynnego wulkanu – Guanapy. Zobaczenie zamku wymaga odrobiny wysiłku, ponieważ musimy wspiąć się na wzniesienie, jednak widok jaki się  stamtąd rozpościera i sam zamek rekompensują trudną drogę.

15843590941_ca7324187f_k

Teneryfa

Jest nazywana ,,kontynentem w miniaturze”, podobnie jak Gran Canaria, ponieważ można tu odnaleźć kilka typów krajobrazów, podobnie jak w Europie. Znajdują się tam masywy wulkaniczne np. Teide, który jest najwyższym szczytem Hiszpanii. W zależności od wysokości, wyspa odznacza się zróżnicowaną florą i fauną, można znaleźć tu ciepłolubne rośliny jak draceny czy juki, lasy suche, a nawet sosnowe. Tak bogata roślinność zachwyca, szczególnie park narodowy położony u stóp Teide.

Dla amatorów wodnych szaleństw – Teneryfa jest idealna, znajduje się tu Siam Park – Wodne Królestwo, gdzie i dzieci i dorośli będą mogli przyjemnie spędzić czas, a wszystko to w otoczeniu bujnej zieleni.

Ciekawostki

Z Wyspami Kanaryjskimi jest związanych kilka ciekawostek, na wyspie La Gomera znajduje się niezwykły lazurowy las, który ma ponad tysiąc lat, jest to praktycznie ostatnie tego typu miejsce na świecie. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy psa – canis, ze względu na to, że na wyspach grasowały watahy dzikich psów, które były postrachem mieszkańców przez bardzo długi czas.

4127996479_70ff32879b_o

Kuchnia Wysp Kanaryjskich jest kolejnym powodem, aby odwiedzić ten region świata. Wiele dań pochodzi z kuchni hiszpańskiej, którą mieszkańcy modyfikują na swój rodzimy sposób. Znajdą się też typowe w USA i Europie fast foody. Jednak warto skosztować kilku lokalnych specjałów np. ,,gofio”, czyli masy jęczmiennej lub pszennej, która zastępuje chleb, albo ,,papasarrugadas”  ziemniaków w mundurkach gotowanych w bardzo słonej wodzie. Ziemniaki je się zazwyczaj z sosem ,,mojo”, który jest równie popularny, jak w Polsce ketchup.

W restauracjach i na stoiskach z jedzeniem dostaniemy ,,tapas”, czyli przekąski z rozmaitym nadzieniem, a także ,,tortille”. Tradycyjne napoje to ,,granizados” oraz ,,batido”. Ten pierwszy to mrożony, gęsty sok owocowy, a ,,batido” to koktajl mleczny”. Będąc na wyspach nie można też nie spróbować pysznie przyrządzanych ryb i owoców morza, które w gorącym słońcu smakują najlepiej ze świeżymi warzywami i owocami.

Wyspy Kanaryjskie z aparatem

Kanary to miejsce, w którym można się zakochać. Bogactwo atrakcji, pięknych zakątków, wspaniałych plaż i umiarkowanej, idealnej dla Europejczyka pogody zachęca, aby właśnie tam wybrać się na urlop. Trzeba koniecznie zabrać aparat fotograficzny, aby uwiecznić choć odrobinę piękna tego egzotycznego miejsca położonego na Oceanie Atlantyckim i po powrocie wspominać atrakcje, kuchnie i krajobrazy.

Katalog 24/25