Jak zaplanować bezpieczne wakacje

Upadające biura podróży, przypadki wypadków podczas urlopów, wysokie koszty korzystania z pomocy służby zdrowia w czasie wakacji – wszystkie takie historie sprawiają, że każdy, kto wybiera się na urlop, dmucha na zimne.

Podróżowanie to dla wielu osób prawdziwe hobby. Możliwość zobaczenia najdalszych zakątków, poznanie obcych kultur, posmakowanie egzotycznego jedzenia – wszystko to kusi swą atrakcyjnością. Myśląc już o piaszczystej plaży, turkusowym morzu oraz pięknych widokach, zapomnieć można o ważnych kwestiach, od których zależy bezpieczeństwo podczas wojaży. Zarówno tych bliskich, jak i dalekich.

Wybór miejsca podróży

Kluczową sprawą, podczas planowania jakiejkolwiek podróży, jest wybór miejsca. Powinno być ono bezpieczne. Niestety, nawet jeśli niektóre miejsca na Ziemi są bardzo urokliwe, może okazać się, że nie są w pełni bezpieczne. Dlatego wybierając się w nieznane, należy posiąść na temat wybranego kraju wiedzę. Aktualne informacje na temat miejsc, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla podróżujących, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Komunikaty na wspomnianej stronie są stale aktualizowane, dzięki czemu uniknąć można przykrych niespodzianek, które sprawią, że długo wyczekiwane wakacje nie będą miło wspominane.

Wybierając miejsce na odpoczynek warto też posiłkować się opiniami innych. Doświadczeni podróżnicy poinformują o tym, jakie zwyczaje panują w danym kraju. Będzie to szczególnie przydatne wówczas, kiedy planowany wyjazd nie jest zorganizowanym przez biuro podróży urlopem, ale indywidualną wyprawą.

Bezpieczne podróżowanie

Podróżowanie po kraju nie niesie za sobą tak dużych przygotowań, jak zagraniczny wyjazd. Do niego należy przygotować się ze szczególną starannością. Przekroczenie granicy ojczystego państwa powinno być skrupulatnie zaplanowane. Należy wiedzieć czy kraj, który jest celem podróży należy do Unii Europejskiej. W przeciwnym razie wymagany będzie paszport, a nawet wiza. Warto też wiedzieć gdzie, w danym państwie, znajdują się polskie placówki. Wszystkiego dowiedzieć się można z poradnika „Polak za granicą”.
Ubezpieczenie podróżnych

Kwestią priorytetową, jaką powinien wziąć pod uwagę każdy podróżujący, jest ubezpieczenie. Warto dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które , w razie jakiegokolwiek zdarzenia, zapewni, m.in.: wsparcie służb medycznych. Oczywiście, kupując wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, dostajemy zapewnienie o ubezpieczeniu. Warto jednak zapoznać się z tym, co oferuje organizator. Może okazać się, że konieczne będzie wykupienie dodatkowych świadczeń, które pozwolą na spokojny wyjazd.

Firmy, takie jak Liberty, oferujące ubezpieczenia turystyczne gwarantują szybkie działanie w razie zachorowania, wypadku oraz utraty bagażu. Świadomość posiadania całodobowego ubezpieczenia, daje poczucie komfortu i zapewnienie, że w każdym momencie można skorzystać z natychmiastowej i bezpłatnej pomocy medycznej oraz prawnej. Dlatego też warto zaopatrzyć się w takie ubezpieczenie przed wyjazdem. Po to, aby wakacje były beztroskim i miło wspominanym czasem.

Katalog 24/25